IC 1623

Okuma Süresi: 2 dakika


Samanyolu Galaksisi’nden 270 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan iki sarmal galaksi birleşerek galaksimize oranla 20 kat daha fazla yıldız oluşumu gerçekleştiriyor. Hubble tarafından görünür ışık toplanarak elde edilen ikinci görselde tozların etkisiyle galaksi merkezi görülmese de Webb’in kızılötesi ışık toplayarak yaptığı yeni gözlemler sayesinde oldukça parlak galaktik çekirdeği görebiliyoruz!

IC 1623

Galaksi çifti IC 1623’e ait olan ilk görsel James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilmiştir. Uzun mavi spiral kollar dikey olarak uzanırken kenarlarda sönükleşiyor. Çoğunlukla mercan pembesi ve yıldız oluşumu gerçekleşen altın rengindeki noktalarla temsil edilen sıcak gaz, spiral kolların üstünde yatay olarak bulunuyor. Bu birleşen galaksilerin merkezi oldukça parlak. Görüntüdeki arka plan siyah ve mavi ile turuncu renkte birçok galaksi içeriyor.

İkinci görsel ise aynı galaktik çiftin Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülenmiş halidir. Galaksi birleşmesinin merkezinin biraz üstünde kalan parlak pembe bölge yıldız oluşumu bölgesidir.

Kaynak: https://esawebb.org/images/potm2210a/

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑