Sıcak Jüpiter’ler yıldızlarının yaşlanmasını geciktiriyor!

Okuma Süresi: 2 dakika


NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre sıcak Jüpiter adı verilen bazı gezegenler, yıldızlarının olduklarından daha genç davranmasını sağlıyor. Yörüngesi yaklaşık olarak Merkür’ün Güneş etrafındaki yörüngesinin uzaklığındaki gaz devleri olan sıcak Jüpiterler, etrafında döndüğü yıldızların yaşlanmasını yavaşlattığı ilk defa belgelenmiş oldu.

Bir sıcak Jüpiter, gelgit etkisi sayesinde yıldızının daha hızlı dönmesini sağlayarak yaşlanmasını geciktirir. Daha hızlı dönmeye başlayan yıldız artık genç bir yıldız gibi daha çok X ışını üretmeye başlar. Yaşı artan yıldızların dönme hızı azalır ve bu yıldızlar daha az patlama gerçekleştirirler. Ancak yıldızın gerçekten genç mi olduğu yoksa yakınındaki gezegenden dolayı mı genç davrandığının anlaşılması zordur. Astronomlar yıldızların yaş belirleme sorununa Chandra X-ışını Teleskobu ile ikili yıldız sistemlerini inceleyerek çözüm getirdi. İkili yıldız sistemleri tıpkı ikiz bebekler gibi aynı anda doğan yıldızları içerir. Ayrıyeten, seçilen yıldızlar arasındaki mesafe sıcak Jüpiter’in diğer yıldızı etkilemesi için oldukça fazladır. Bu da, sistemdeki diğer gezegensiz yıldızı incelemek üzere kullanabilecekleri anlamına gelir.

Çalışmayı gerçekleştiren ekip, ikili yıldızlardan yayılan X ışını miktarlarını inceledi. Astronomlar, Chandra teleskobuyla 10 yıldız sistemini ve Avrupa Uzay Ajansı’nın XMM-Newton Teleskobuyla 6 yıldız sistemini gözlemledikten sonra bir çıkarımda bulundular: Sıcak Jüpiter’i olan yıldızların sıcak Jüpiter’i olmayan eşlikçi yıldızlarından daha fazla X ışını yaydığı keşfedildi ve böylelikle sıcak Jüpiterler’in yıldızlarını genç tuttukları doğrulanmış oldu.

Kaynak: https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/nasas-chandra-planets-can-be-anti-aging-formula-for-stars.html

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑