Phobos’un Ölüm Spirali

Okuma Süresi: 2 dakika


Mars’ın iki uydusundan en büyüğü olan Phobos’un Mars tarafından yavaş yavaş parçalanıyor olma ihtimali, yapılan bir araştırma sonucunda geçtiğimiz günlerde ortaya atıldı. Phobos’un yüzeyinde kaplan pençesi izlerine benzeyen şekillerin antik zamandan bu yana gök taşlarının çarpmasından kaynaklandığı düşünülüyordu ancak yapılan bu çalışmayla izlerin Mars’ın çekim kuvveti etkisiyle uzadıkça genişleyen tozla dolu kanyonlar olduğu ortaya çıktı.

Bu yeni çalışmanın büyük bir kısmını kapsayan gelgit kuvveti için araştırmacılar, dışında yapışkan bir katmana içinde ise sert bir kabuğa sahip olacak şekilde Phobos’u modellediler ve sonucunda gelgit kuvvetinin izleri büyütücü etkiye sahip olmasının mümkün olduğunu ortaya çıkardılar. Gelgit kuvveti, biri büyük diğeri de küçük olmak üzere 2 gök cisminden küçük olanın büyüğe yaklaştıkça bir çizgi halinde esnemesini sağlayan kuvvettir. Mars ve uydusu için de benzer bir durum söz konusudur.

Olması gerekenin aksine Phobos’un yörüngesi pek de stabil değildir ve “Ölüm Spirali” denilen çekim alanına düştüğü için her 100 yılda Mars’a 1,8 metre daha yaklaşmaktadır. Uydu, Mars’a yaklaştıkça artan gelgit kuvvetinin etkisi bir süre sonra uydunun yer çekiminden daha etkili olmaya başlar ve uyduyu yavaş yavaş parçalar. Ölüm Spiralini tamamlayıp Mars’a çarpmasının 40 milyon yıl süreceği tahmin edilen bu uydunun gelgit kuvvetlerinden dolayı bundan çok daha önce parçalanıp yok olması da ihtimaller arasında görülüyor.

Kaynak: https://www.space.com/mars-moon-phobos-being-ripped-apart

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑