JWST’nin Mars Gözlemi

Okuma Süresi: 2 dakika


Webb, konumlandığı yerden Mars’taki toz fırtınalarını ve hava durumu gibi olayları rahatlıkla gözlemleyebiliyor. Ancak Webb’in elde ettiği Mars görüntüleri öncekilerden oldukça farklı. Bunun sebebi, Webb’in uzak galaksilerden gelen zayıf ışığı algılamak üzere tasarlanmış olmasıdır. Mars’ın oldukça parlak olması ve Webb’in gözlem yaparken zorlanması nedeniyle bilim insanları Webb’in ışıkla dolmasını önlemek için özel teknikler kullandı.

İlk fotoğrafta Webb’in NIRCam aracıyla çekilen sol taraftaki görsel 2.1 mikron dalga boyunda yansıyan Güneş ışığını göstererek krater ve toz katmanları gibi yüzey ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. Görüntü çoğunlukla koyu kahve beneklerden oluşmakla beraber sağ üstte, sol üstte ve sol alt köşede parlak ve açık kahverengi lekeler de bulunmaktadır. Syrtis Major, Huygens Krateri ve Hellas Basin olmak üzere işaretli bölgelerde çeşitli renkleri görebilirsiniz. Aynı fotoğrafta sağdaki görselde ise NIRCam ile çekilen ısı haritası Mars’ta kaybedilen ısı sonucunda ortaya çıkan 4.3 mikron dalga boyuna sahip ışığı gösteriyor. Mars’ın kutupları ve kuzey bölgeleri soğuk olduğu için mor ve kırmızı renkle gösterilirken turuncu ve sarı kısımlar ise daha ılık bölgeleri belirtiyor. Bu görselin sol tarafında ise sarı renkteki bölge içerisinde turuncu kısım ise atmosferik etkilerden dolayı daha koyu olan Hellas Basin’i gösteriyor.

Bunlara ek olarak, Webb’in NIRSpec enstrümanı Mars’ın atmosferinde karbondioksit, karbonmonoksit ve su izleri tespit etti. Bu verilerin incelenmesiyle Mars’ın yer özellikleri, tozu ve bulutları hakkında daha çok bilgiye ulaşılabilir. İkinci fotoğraftaki yatay eksen, ışığın 1.0 ile 5.0 mikron arasında değişen dalga boyunu gösterirken dikey eksen ise ışığın parlaklığını temsil etmektedir. Tüm veriler ise oldukça değişken seyreden beyaz bir çizgiyle temsil edilir. Grafikte bulunan 5 sarı şerit karbondioksidi, kırmızı şerit karbonmonoksidi ve ince mavi şerit ise suyu temsil etmektedir.

Kaynak:

https://www.flickr.com/photos/nasawebbtelescope/52369360300/in/album-72177720301006030/

https://www.flickr.com/photos/nasawebbtelescope/52368008867/in/album-72177720301006030/

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑