Carl Sagan

Okuma Süresi: 3 dakika


Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan 9 Kasım 1934’te dünyaya gelmiştir. Kendisini, küçüklüğünde gece gökyüzündeki her yıldızın uzak bir Güneş olduğunu öğrendiğinden beri astronomiye hayran biri olarak tanımlayan Sagan’ın bilim merakı ona Chicago Üniversitesinden fizik, astronomi ve astrofizik alanlarında dört derece kazandırmıştır.

Amerikan Uzay Programı’nda en başından beri öncü rol oynayan Carl Sagan, 1950’lerde NASA’nın danışmanıydı ve Apollo astronotlarına Ay’a uçuşlarından önce bilgilendirmeler yapardı. Pasadena, California’daki Jet İtki Laboratuvarında (JPL) misafir bilim insanı olan Sagan; Mariner 2’nin Venüs’e, Mariner 9, Viking 1 ve Viking 2’nin Mars’a, Galileo misyonunun Jüpiter’e, Voyager 1 ve Voyager 2 misyonlarının ise Güneş Sistemi dışına olan seyahatlerinin tasarlanmasında ve yönetilmesinde yardımcı olmuştur. Ayrıyeten, yapmış olduğu araştırmalarla Venüs’ün yüksek sıcaklığının, Mars’taki mevsimsel değişikliklerin ve Titan’ın kırmızımsı pusunun gizemlerinin çözülebilmesine büyük katkıda bulunmuştur. Ek olarak, Harvard Üniversitesinde dersler verip aynı zamanda çeşitli araştırmalar yapan Carl Sagan, 1968’de Cornell Üniversitesinde profesör olmuş ve buradaki Gezegen Araştırmaları Laboratuvarının direktörlüğünü de yapmıştır.

Dünya dışı yaşam olasılığını inceleyen eksobiyoloji bilim dalının öncüsü olarak bilinen Sagan, sürekli olarak NASA’ya evreni keşfetme çalışmalarını genişletmesi için çağrıda bulunmuş ve Mars’ta yaşamın var olabileceğini belirleyen ilk bilim insanlarından birisi olmuştur. 1980 yılında ise Louis Friedman ve Bruce Murray ile birlikte, insanları uzay araştırmaları hakkında bilgilendirmek ve onların ilgisini çekmek için “The Planetary Society” isimli bilim topluluğunu kurmuştur.

Genellikle “evreni sıradan bir insan için daha anlaşılabilir hâle getiren bilim insanı” olarak tanımlanan, yüzlerce makale ve iki düzineden fazla kitap yazarak bilimin popülerleşmesine yardımcı olan Carl Sagan 1975’te “The Dragons of Eden” adlı kitabıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır. Kendisi tarafından yazılan ve 60 farklı ülkede 500 milyondan fazla kişi tarafından izlenen “Cosmos” dizisi televizyon tarihinin en çok izlenen programlarından birisi olmuştur. Değerli bilim insanı Carl Sagan 20 Aralık 1996’da henüz 62 yaşındayken sahip olduğu miyelodisplazi adlı nadir bir kemik iliği hastalığının kamplikasyonlarının neden olduğu zatürre nedeniyle vefat etmiştir. Doğumunun 87. yıl dönümünde kendisini saygıyla anıyoruz.

Kaynak:

https://solarsystem.nasa.gov/people/660/carl-sagan-1934-1996/

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑