Michael Collins

Okuma Süresi: 3 dakika


Günümüzden 91 yıl önce tarihte bugün, Gemini 10 ve Apollo 11 görevlerinde yer alan eski NASA astronotu Michael Collins İtalya’da dünyaya gelmiştir. Collins, Washington DC’deki Saint Albans Okulu’ndan ve 1952’de de West Point’teki ABD Askeri Akademisinden mezun olmuştur.

Kariyerine Hava Kuvvetleri’nde devam eden Collins, 1959’dan 1963’e kadar Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssünde savaş ve deneysel test pilotu olarak görev yapmıştır. Ekim 1963’te ise, NASA’nın üçüncü astronot grubuna dâhil olmuştur. Buradaki ilk uçuşunu, 18 Temmuz 1966’da başlatılan üç günlük Gemini 10 görevinin pilotu olarak gerçekleştirdi. Görev sırasında 476 mil yüksekliğe çıkarak dünya irtifa rekoru kırdı ve uzayda iki araç dışı aktivitenin (EVA) tamamlanmasıyla da ülkenin üçüncü uzay yürüyüşçüsü oldu.

İkinci uçuşu olan 1969’daki Apollo 11 görevi sırasında ise diğer iki ekip arkadaşı olan Neil Armstrong ve Buz Aldrin Ay modülü ile ulaştıkları Ay’ın yüzeyinde tarihi yürüyüşü gerçekleştirirken Collins ise yörüngede kalarak Komuta Modülü içerisinde bekledi. Collins, Armstrong ve Aldrin’in ona yeniden katıldığı tarih olan 21 Temmuz’a kadar Ay’ın çevresinde modül içerisinde dönmeye devam etti. Ertesi gün, o ve astronot arkadaşları Ay yörüngesinden ayrılıp 24 Temmuz’da Pasifik Okyanusu’na indiler. Büyük bir ilke imza atan Apollo 11 görevi sonrası Collins, Armstrong ve Aldrin’e Başkan Richard Nixon tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi.

Collins, 1 saat 27 dakikası araç dışı olmak üzere toplam 266 saat uzayda kalarak iki uzay uçuşunu tamamladı. Ocak 1970’de ise NASA’dan ayrılarak kamu işlerinden sorumlu devlet bakan yardımcısı oldu. 1971 yılında Collins, Smithsonian Enstitüsü’ne Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Direktörü olarak katıldı ve burada yedi yıl kadar kaldı. Temmuz 1976’da ise planlanandan birkaç gün önce ve bütçelenen maliyetinin altında ziyarete açılan yeni müze binasının planlanmasında ve yapımında görev aldı. İlerleyen yıllarda ise Smithsonian Enstitüsünün müsteşarı oldu. 1980’de Collins, LTV Havacılık ve Savunma Şirketinin Başkan Yardımcısı oldu ancak beş sene sonrasında kendi firmasını kurmak için buradan istifa etti. Ek olarak, uzay programındaki deneyimini anlatmak için 1974’te “Ateşi Taşımak” adlı kitabı yazdı. Daha sonrasında bunu “Ay’a ve Diğer Bilinmeyen Yerlere Uçmak”, “Kalkış: Amerika’nın Uzay Macerasının Öyküsü” isimli kitapları takip etti. Hayatı boyunca çeşitli ödüllere ve nişanlara layık görülen, geçtiğimiz nisan ayında ise hayatını kaybeden Michael Collins’i doğumunun 91. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Kaynak:

https://er.jsc.nasa.gov/seh/collinsm.htm

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑