NGC 346

Okuma Süresi: 2 dakika


NGC 346, yakınımızdaki galaksiler içinde en aktif yıldız üreten bölgelerden birisidir ve James Webb Uzay Teleskobu tarafından gözlemlenene kadar gizemini korumaktaydı. Bu bölge Samanyolu Galaksisi’nin yakınındaki bir cüce galaksi olan Küçük Macellan Bulutu’nda yer alıyor. Küçük Macellan Bulutu, Samanyolu’na kıyasla hidrojen ve helyumdan ağır elementleri daha düşük oranda bulunduruyor. Uzaydaki toz taneleri büyük oranda hidrojen ve helyumdan ağır elementleri içerdiği için bilim insanları bu bölgedeki toz miktarının az, dolayısıyla tespit edilebilmesinin de zor olacağını bekliyordu. Bu çalışmadaki şaşırtıcı durum ise Webb’den gelen verilerin tüm bunlara ters olması.
Webb’in NIRCam enstrümanı ile elde edilen bu görselde 200 bin ışık yılı uzaklıktaki bulutsu içinde bulunan dinamik yıldız kümesi görülmektedir. Gaz bulutları; aşırı yüksek sıcaklıkta bulunan ve enerjisi yüksek gazlar için pembe, oldukça düşük sıcaklıklarda ve daha yoğun bölgelerde ise turuncu olarak görünen iki çeşit hidrojen gazı içerir. Soğuk olan bölge yıldız oluşumu için mükemmel bir ortam sağlarken aynı zamanda etrafındaki ortamı değiştirir.
Gökbilimciler bu bölgeyi tıpkı Büyük Patlama’dan 2 ile 3 milyar yıl sonra olduğu gibi müthiş bir hızda yıldızların oluştuğu ve yıldız üretiminin zirve yaptığı “kozmik öğlen” dönemine benzediği için detaylıca araştırdı. Astronom Margaret Meixner’ın söylediğine göre bu galaksi kozmik öğlen vaktinde var olsaydı bunun gibi binlerce yıldız üreten bölgeye sahip olurdu. Yıldızlar oluşurken gaz ve toz toplarlar. Bölgedeki oluşum sürecinde olan ön yıldızlar incelendiğinde şerit halinde gazlar içerdiği ve buna ek olarak yakın kızılötesi gözlemlerinde ilk kez toz tespit edildiği görülüyor. Araştırmacılar yeni yıldızların yanı sıra gezegenlerin de olabileceğini, dolayısıyla evrende kayalık gezegenlerin sanılandan daha erken, kozmik öğle zamanında oluşmuş olabileceği ihtimali olduğunu da aktarıyor.

Kaynak:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/nasa-s-webb-uncovers-star-formation-in-cluster-s-dusty-ribbons

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑