Altın Zengini Yıldızlar

Okuma Süresi: < 1 dakika


Notre Dame Üniversitesi ve Tohaku Üniversitesindeki araştırmacılar altın bakımından zengin yıldızların doğum yerlerini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu yıldızların çoğunluğunun Samanyolu Galaksisi’nin büyümesini sağlayan ata galaksilerde 10 milyar yıl önce oluştuklarını keşfetti.

Ekip bu sonuca varabilmek için Samanyolu Galaksisi’nin evrenin başlangıcından günümüze kadar olan oluşum sürecini simüle etti. Şimdiye kadar elde edilen en yüksek doğruluğa sahip simülasyon Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevindeki Hesaplamalı Bilimler Merkezindeki ATERUI II süper bilgisayarı kullanılarak birkaç ay içinde üretildi.

Bu simülasyon sayesinde Samanyolu Galaksisi’ndeki altın bakımından zengin yıldızların oluşum süreci incelenebilir. Simülasyon verilerine göre 10 milyardan uzun süre önce oluşan ata galaksiler büyük miktarlarda ağır elementler içeriyordu. Nötron yıldızlarının birleşmesi bu galaksilerdeki ağır element miktarının artmasını sağladı. Bu galaksilerde oluşan yıldızların öngörülen ağır element bollukları günümüzde gerçekleştirilen gözlemlerin sonuçlarıyla karşılaştırılabilir. 

Kaynak: https://phys.org/news/2022-11-unveils-birthplace-gold-rich-stars.html

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑