ESO’nun Messier 99 Gözlemi

Okuma Süresi: < 1 dakika


Bu görselde Messier 99 olarak da bilinen NGC 4254 sarmal galaksisinin spiral kollarını detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Charles Messier tarafından 18. yüzyılda gözlemlendiğinden beri gelişen günümüz teknolojisi galaksilerin çok daha ayrıntılı şekilde gözlemlenebilmesini sağladı.

Bu görüntü Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) Çok Büyük Teleskop’u (VLT) ve Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi’nden (ALMA) elde edilen verilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Çok Birimli Spektroskopik Kâşif (MUSE) enstrümanı tarafından elde edilen VLT verileri yıldızların konumunu göstermektedir ve mavi ile mor renklerinde gösterilmiştir. Görselde kırmızı ve turuncu renkte görülen bölgeler zaman içerisinde yıldıza dönüşebilen soğuk gaz bulutlarını içermektedir.

Dünya’ya Yakın Galaksilerin Yüksek Açısal Çözünürlükteki Fiziği (PHANGS) araştırmasının bir bölümü olarak elde edilen bu görüntü astronomların evrende bulunan türlü türlü galaktik ortamla ilgili daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak.

Kaynak: https://www.eso.org/public/images/potw2243a/?lang

Yorumlar kapatıldı.

WordPress gururla sunar | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Yukarı ↑